Website OVLNL.nl Home

PL-L Polar

PL-L Polar is speciaal ontwikkeld voor toepassing in buitenverlichting. PL-L is oorspronkelijk ontworpen voor binnenverlichting en vindt daar dan ook de relatief grootste toepassing. PL-L is een lage druk gasontladingslamp of basis van fluorescentie en kwik technologie, zoals ook alle TL/TLD/TL5 lampen. Dit betekent dat de kwikdampdruk in de lamp, en daarmee ook de opgewekte lichtstroom, afhankelijk is van de lamp omgevingstemperatuur, of nog beter, van de koudste plek op de lamp.
T.o.v. hoge druk lampen (HPL/SON/CDM) is dit een nadeel aangezien deze hogedruk lampen temperatuur ongevoelig zijn.
Fluorescentie lampen leveren een relatief hoge lichtstroom/watt, met zeer goede kleurweergave, relatief lange levensduur en meerdere mogelijkheden voor lichtkleuren. Ook milieutechnisch gezien een relatief goede oplossing. Gering energieverbuik en vrij van toxische materialen, een zeer kleine hoeveelheid kwik uitgezonderd. Philips brengt nu PL-L (Polar) met slechts 2 mg kwik, een reductie van meer dan 50% en absoluut de laagste hoeveelheid per lamp die in de markt beschikbaar is. Bovendien zijn PL-L lampen gemakkelijk te recyclen en worden materialen, inclusief kwik, weer hergebruikt.

In 2002 heeft Philips haar PL-L lamp op een aantal punten sterk verbeterd, en is nu bekend als MASTER PL-L. Een van de verbetering betreft het optimaliseren van de lichtstroom voor de meest voorkomende toepassing. Dit is mogelijk met de specifiek door Philips toegepaste brugtechnolgie. Voor de binnenverlichting als grootste toepassingsgebied, is hiertoe de brugpositie  enkele millimeters verplaats in de richting van de lampvoet:

Voor toepassing in de buitenverlichting werkt dit effect de verkeerde kant op, omdat daar een veel grotere lamp omgevings temperatuur varaties en lagere temperaturen voorkomen. Dit was de reden om in 2003 de PL-L Polar te introduceren, waar de brug in zo hoog mogelijke positie gebracht is, en daarmee optimaler ingesteld staat  voor lagere temperaturen.
Dit levert het volgende verschil in lamp lichtstroom in relatie tot lamp omgevingstemperatuur tussen PL-L en PL-L Polar op: 

De optimale lichtstroom voor PL-L in horizontale brandpositie treedt op bij een lamp omgevingstemperatuur van ongeveer  30 oC en voor PL-L Polar bij 15 oC.
Hierbij is de temperatuur van de koudste plaats op de lamp (cool spot) ongeveer 45 oC.
Toegepast in het verlichtingsarmatuur blijft de realitie van optimale lichtstroom naar de cool spot temperatuur bestaan. Dit betekent dat het armatuur uiteindelijk mede bepaald wat de resulterend lichtstroom bij verschillende buitenlucht temperaturen is.
In deze tabel kunt u de gemeten resultaten vinden van de cool spot temperaturen voor een drietal armaturen zoals gemeten met een normale PL-L lamp:

 

Hierbij is Tambient de armatuur omgevingstemperatuur. Original geeft de cool spot temperaturen weer voor het normale armatuur in gesloten toestand en de kunstof lampondersteuning (heatcap) aan de lamp top. Idem voor gesloten armatuur, maar waarbij heatcap verwijderd is (no heat cap) en geopend armatuur
(open).


Voor b.v. het FGS 104 armatuur resulteert dit in volgende verschil tussen PL-L en PLL Polar:

 

Bovenstaande situaties gelden voor stilstaande lucht. U kent ongetwijfeld het effect van (sterke) luchtstroming (gevoelstemperatuur). Dit betekent dat in bovenstaande gevallen alle curves naar rechts zullen verschuiven. Bij het orginele (gesloten) armatuur het geringste en bij open armatuur en zeer stevige wind natuurlijk het sterkste effect. Andere armaturen en andere lampvermogens geven natuurlijk andere resultaten, maar duidelijk is dat in de meeste gevallen PL-L Polar tot hogere lichtstromen zal leiden.


Mogelijke PL-L ontwikkelingen

Er zijn diverse mogelijkheden om de toepasbaarheid van PL-L in de openbare verlichtingssector aantrekkelijker te maken:

  • substantiele verhoging van service levensduur
  • hogere lichtstroom voor hetzelfde lampvermogen, of lager energieverbuik met gelijkblijvende lichtstroom
  • andere kleurtemperatuur; bijvoorbeeld warmer dan gebruikelijk



substantiele verhoging van service levensduur

Hierbij wordt gedacht aan minimaal 2-3x langere service levensduur. Afhankelijk van mogelijkheden om onderhoudsschema's aan te passen, kan dit tot aanzienlijke gebruikskosten reducties leiden. De hogere lampkosten zullen marginaal zijn t.o.v. de besparingen in onderhoud die gerealiseerd kunnen worden.


hogere lichtstroom voor hetzelfde lampvermogen, of lager energieverbuik met gelijkblijvende lichtstroom

Er zjn mogelijkheden om de lichtstroom per watt energieverbruik substantieel te verhogen met 15-20%. Het enig wat hiervoor ingeleverd moet worden is een kleine verlaging van kleurweergave index (Ra >60 ipv >80) en een lichtgetinte lichtkleur.


andere kleurtemperatuur; bijvoorbeeld warmer dan gebruikelijk

Proeven in Utrecht met een lagere kleurtemperatuur dan gebruikelijk (2300K) hebben tot positieve reacties van omwonenden geleid.
PL-L (Polar) met haar fluorescentie technologie biedt de mogelijkheid om een groot spectrum aan lichtkleuren van warm tot koud met goede of uitstekende kleurweergave te maken.

 

Onderschrift Subcategorieen